Cestovanie autom na dovolenku je nielen zaujímavé dobrodružstvo, ale aj pocit nezávislosti. Keď idete na prázdniny alebo dovolenku vlastným autom, výhodou je, že si môžete vziať so sebou všetko, čo chcete. Okrem toho sa nemusíte prispôsobovať žiadnemu časovému rámcu.
Dlhá cesta autom si vyžaduje riadnu prípravu. Pri plánovaní dovolenky autom nezabudnite na vlastnú bezpečnosť i bezpečnosť spolucestujúcich. Poradíme Vám, ako sa pripraviť na dlhú cestu autom tak, aby ste sa bezpečne dostali na miesto a užili si svoj voľný čas.
Pripravte sa na cestu autom - postarajte sa o plne efektívne odpruženie.
Je veľmi dôležité kontrolovať technický stav vozidla tak často, ako je to možné. Je to samozrejme nielen kvôli bezpečnosti, ale tiež vám to umožní rýchlejšie odhaliť možné poruchy. A tým v mnohých prípadoch i ušetriť na ich oprave. Pred odchodom na dovolenku stojí za to absolvovať dôkladnejšiu prehliadku auta. Dlhá cesta autom môže byť k tomu vhodnou zámienkou. Okrem toho musíme pred takouto cestou myslieť na vlastnú bezpečnosť, bezpečnosť spolucestujúcich a ostatných účastníkov cestnej premávky.
Pri príprave na dlhú cestu autom by ste mali najprv skontrolovať stav vozidla. To znamená skontrolovať:
Vyššie uvedené veci si môžete skontrolovať sami. Pred odchodom na dlhú cestu by ste však mali skontrolovať aj celkový technický stav vozidla, pretože dlhšia cesta autom je spojená s intenzívnejšou prevádzkou vozidla. Ak sú akékoľvek komponenty alebo systémy nefunkčné, cestovanie na dlhé vzdialenosti autom môže mať za následok poškodenie vozidla či dokonca kolíziu alebo nehodu.
Technický stav vozidla si môžete skontrolovať sami. Môže sa ale stať, že si niečo nevšimnete, a to môže byť riskantné. Je oveľa lepšie zveriť technickú kontrolu vášho auta odborníkom. Môžete jednoducho navštíviť váš najbližší servis Premio. Počas vašej návštevy stačí zamestnancom upresniť, aká bude povaha vašej cesty, ako ďaleko a kam idete (napr. pri jazde v horách sa brzdové platničky opotrebúvajú rýchlejšie). V rámci prehliadky vozidla vám zamestnanci servisu nielen skontrolujú hladinu prevádzkových kvapalín a oleja, ale môžu tiež skontrolovať napríklad:
Pri plánovaní výletu je tiež potrebné mať na pamäti, že cestovanie autom s plnou posádkou cestujúcich a batožiny vyzerá úplne inak ako každodenná jazda po meste. Vozidlo má vyššiu hmotnosť, vďaka čomu sa správa úplne inak ako pri bežnej jazde. Predovšetkým:
Pri príprave na dlhú cestu autom so spolucestujúcimi a batožinou je potrebné venovať pozornosť aj NPH, teda najväčšej prípustnej hmotnosti, ktorá je stanovená pre každé vozidlo. Preťažené auto je náchylnejšie na poruchy, najmä jeho pneumatiky, ktoré sa opotrebúvajú oveľa rýchlejšie.
Najväčšia prípustná hmotnosť (NPH) je celková hmotnosť vozidla (alebo jazdnej súpravy) pri státí, pripraveného na jazdu, vrátane hmotnosti nákladu, ktorú orgány krajiny, v ktorej bolo vozidlo evidované, vyhlásili za prípustnú. Na Slovensku je to maximálna hmotnosť vozidla naloženého cestujúcimi a nákladom, ktoré sa môže pohybovať po ceste.
Takisto stojí za pozornosť rozloženie batožiny vo vozidle. Batožina by mala byť naložená rovnomerne a súmerne. Ak je jedna strana vozidla ťažšia, zmena jazdných pruhov môže mať za následok stratu kontroly nad vozidlom, šmyk a následnú nehodu. Batožina by mala byť tiež primerane zaistená tak, aby sa počas jazdy a manévrovania nepresúvala ani nemenila ťažisko. Nesmie brániť v jazde ani blokovať svetlá, evidenčné číslo alebo smerovky.
Na ceste sa môžete stretnúť so zmenou poveternostných podmienok. Dlhá cesta autom je spojená aj so značnou fyzickou záťažou vodiča. Preto je dôležité si pred cestou autom na dovolenku, najmä pred trasami, ktoré majú niekoľko sto, či tisíc kilometrov, poriadne oddýchnuť a dobre sa vyspať. Predpokladá sa, že nevyspatý vodič predstavuje na ceste rovnaké nebezpečenstvo ako vodič pod vplyvom alkoholu. Nedostatok spánku znižuje schopnosť správne reagovať a vytvára riziko mikrospánku za volantom. Nesmieme zabúdať ani na plánovanie odpočinku počas jazdy. Je tiež vždy lepšie jazdiť trochu pomalšie, opatrnejšie a dostať sa na miesto neskôr, ale bez nepríjemných situácií na ceste a zbytočného stresu a užiť si tak svoju dovolenku naplno.
Pred ďalekou a dlhou cestou by ste sa mali ďalej uistiť, že máte všetko vybavenie, ktoré vám a vašim blízkym zaručí bezpečnosť aj v prípade kolízie. Preto by ste si mali mať so sebou aj základné vybavenie, ako je:
Je nutné, aby ste skontrolovali, či ich vaše auto má. Ak nie, je nevyhnutné, aby ste ich do auta doplnili.
Predtým, ako sa vydáte autom na dlhú cestu do zahraničia mali by ste si preveriť, aké pravidlá platia v zahraničí v súvislosti s vašim povinným zmluvným poistením PZP, havarijným poistením a asistenčnými službami.
Mnoho ľudí sa rozhodne ísť na dovolenku alebo prázdniny vlastným autom. Z mnohých dôvodov je to veľmi praktické riešenie. Dlhá cesta autom by však mala byť spojená s náležitou prípravou vozidla na takúto trasu. Nemalo by sa tiež zabúdať, že auto s cestujúcimi a ťažkou batožinou sa na trase správa inak ako pri bežnej jazde po meste. Pamätajte si, že cestovanie autom, či už idete ďaleko, blízko alebo sa pohybujete v svojom okolí, by malo byť vždy bezpečné.